“Genç İstihdama Kayıt(Dışı)sız Kalma” Projesi Çalıştayları Ana Raporu

Book Cover: “Genç İstihdama Kayıt(Dışı)sız Kalma” Projesi Çalıştayları Ana Raporu
Editions:PDF (Turkish) - First Edition
ISBN: 978-605-66552-9-6
Size: 15.50 x 22.00 cm
Pages: 292
Published:
Editors:
Illustrators:
Cover Artists:
Genres:
Tags:
Excerpt:

Önsöz

Türkiye’deki en önemli iktisadi sorunlardan biri olan kayıt dışı istihdam, zamanla azalmış olsa da, hala ciddi mücadele gerektirecek düzeydedir. Özellikle genç istihdamında, tarım sektöründe, kadın çalışanlarda ve eğitim düzeyi düşük olan gruplarda yaygın olarak görülmekte ve bu alanlardaki kayıt dışı istihdam oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir.

Kayıt dışı istihdamın belli gruplarda, sektörlerde yoğunlaşması, bunlarla ilgili muhakkak özel politikaların geliştirilmesini ve uygulanmasını gerektirir. Çünkü bunlardan her birinde kayıt dışı istihdamın nedeni farklıdır. Nedenleri farklı olan bir sorun için aynı araç ve politikayla başarıya ulaşmak oldukça güçtür.

READ MORE

Temmuz 2017’de başladığımız ve genç kayıt dışı istihdama yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlayan “Genç İstihdama Kayıt(Dışı)sız Kalma” başlıklı AB Projesi kapsamında üç çalıştay gerçekleştirdik. Bunlarda sırasıyla ve genel olarak “kayıt dışı istihdama neden olan faktörlerin neler olduğu”; “kayıt dışı istihdamı önlemek için neler yapılabileceği” ve “kurumsal düzeyde nasıl bir uygulama geliştirebileceği” konuları tartışılmıştır.

Bu çalıştayların ortaya çıkardığı en önemli faydaların başında kayıt dışı istihdamı takip eden – denetleyen kurumlarla (SGK) bu konuda sorun yaşayan kurumların aynı masada buluşturulmuş olmasıdır. Kurumlar, yapılması gerekenleri doğrudan ve karşılıklı olarak değerlendirme fırsatı bulmuşlardır.

Üç çalıştaya toplam 32 farklı kurumdan 60 temsilci katılmıştır. Çalıştaya katılan ve çok önemli katkılar veren İsmail YILAL’a, Nuray BAŞ’a (SGK İl Müdürlüğü), Zafer AĞYAR’a, Mehmet Şaban UÇARI’ya (TÜİK), Emrah DOĞAN’a, Can TUZCUOĞLU’na (Kocaeli Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü), Işık ÇELİK’e (Halk Sağlığı Müdürlüğü) Şenol ÇAVUŞOĞLU’na (Kocaeli Aile Hekimliği), Serpil Büşra NAMLI’ya, Nefise Nur CİN’e (Kocaeli Kent Konsey Kadın Meclisi), Engin GÜLMEZ’e, Yusuf UZUN’a (Çalışma ve İş Kurumu Çalışma İl Müdürlüğü), İlhami ÇELİK’e (İş Gücü ve Uyum Şube Müdürlüğü), Abdullah KÖKTÜRK’e (Kocaeli Kent Konseyi), Kemal KAYA’ya (Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odası), Halil ATAY’a (Kocaeli Kent Konseyi Emekli Meclisi – İzmit Sanat Okulları Mezunları Derneği), Bahadır Ali GÜL’e (Kocaeli Spor İl Müdürlüğü Derince Gençlik Merkezi), Elif BİLGİSU’ya, Dila Denizhan CENGİZ’e (Kocaeli Sanayi Odası), Mehmet AKTAŞ’a (İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi), Levent ŞENSOY’a, Neşe TURGUT’a (Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı), Dursun KARAMAN’a, Engin ALBAYRAK’a (Kocaeli Görme Engelliler Derneği), Ayşe GÜLLER’e (Kocaeli Gümrük Ticaret Müdürlüğü), Özkan CAN’a (Kocaeli İl MEB Müdürlüğü), Mustafa YİNESAR’a (Kocaeli Valiliği), Dr. Muzaffer ŞENEL’e (İstanbul Şehir Üniversitesi), Mustafa ÖZDİNÇ’e (Kocaeli Esnaf Odaları Birliği), Muzaffer SABUR’a (Kocaeli Belediyesi AB Dış İlişkiler Müdürlüğü), Sema KUL’a (Türk Metal Sendikası Kocaeli İl Kadın Kolları), Semra KOŞUMCU’ya (Körfez İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü), Fatma KANDAL’a (Körfez Belediyesi), Evnur SANDAL’a, Mukaddes CEYHAN’a (Kerem Derneği), Nesrin ATAR’a (Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı), Nurhayat GÜLDÜREN’e (Kocaeli İş Kadınları Derneği), Ferman AYDAŞ’a (Kocaeli Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü) ve Hüseyin AKBAL’a (Gör-Sen Kocaeli Şubesi) teşekkür ediyorum. Ayrıca çalıştayın sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlayan tüm proje ekibine de teşekkür ediyorum.

Her üç çalıştayda da moderatörlük yapan Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim üyesi sayın Doç. Dr. İdris Sarısoy’a da teşekkür ediyorum.

Üç çalıştayda toplam 12 saatlik bir tartışmanın ürünü olan bu raporun genç istihdamın kayıtsız çalışmasının önlenmesine yardımcı olmasını temenni ediyorum.

COLLAPSE